emathematics.net
Español
User: desconectar
 
Maths Exercices

Price list


How much more does a pineapple cost than a kg of carrots?

FRUIT AND VEG PRICES
Carrots $.78/kg Apples $1.65/kg
Cauliflower $1.20/head Pears $2.25/kg
Potatoes $.08/kg Pineapple $1.95/head
French Beans $2.50/kg Kiwi fruit $1 for six

Subtract the price of a kilogram of carrots from the price of a pineapple..

$ 1. 9 5
–  $ 0. 7 8
________
$ 1. 1 7


A pineapple costs $1.17 more than a kilogram of carrots.

Latrondra has $4.50. Does she have enough to buy a jar of honey and a bottle of mustard?

jar of tomato sauce        $3.57
bottle of ketchup        $3.97
jar of honey        $3.49
bottle of mustard        $1.12

Add the price of a jar of honey and the price of a bottle of mustard:

1
$ 3 . 4 9
$ 1 . 1 2
__________
$ 4 . 6 1

$4.61 is more than $4.50. Latrondra does not have enough money.