The unit price is the price per item or per unit of measure.
A 4-pound bag of rice costs $3.44. What is the unit price?
Divide the total cost by the number of pounds.
$3.44 ÷ 4 = $0.86
The unit price is $0.86 per pound.
Find the unit rate.
$20 for 2 cans of tuna = $ per can of tuna