Unit prices with unit conversions
A 2-gallon bottle of bleach costs $9.76. What is the price per pint?
First, convert from gallons to pints.
Multiply:
2 × 8 = 16
2 gallons is the same as 16 pints. To find the price per pint, divide the total price by 16.
$9.76 ÷ 16 = $0.61
The bleach costs $0.61 per pint.
A 5-gallon bottle of wine costs $20.00. What is the price per pint?
Round the answer to the nearest cent.
The wine costs $ per pint